Μουντιάλ 2022: Πρωταθλήτρια κόσμου η Αργεντινή

Lionel Messi lifts the trophy as Argentine players celebrate their victory in the Finalissima. File photo: AFP/Adrian Dennis

Πρωταθλήτρια κόσμου αναδείχθηκε η Αργεντινή επικρατώντας της Γαλλίας στη διαδικασία των πέναλτι

Πρωταθλήτρια κόσμου αναδείχθηκε η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι επικρατώντας της Γαλλίας στον τελικό του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ. Το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-2 (3-3 στην παράταση). Το σκορ των πέναλτι διαμορφώθηκε καθώς ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε την εκτέλεση του Κομάν, ενώ ο Τσουαμενί ήταν άστοχος. Η Αργεντινή κατέκτησε έτσι τον τρίτο παγκόσμιο τίτλο της ιστορίας της.

Όλα τα γκολ του τελικού

Το πρώτο σουτ του τελικού έγινε στο 5ο λεπτό από τον Μακ Αλιστερ, χωρίς ν΄ ανησυχήσει καθόλου ο Λιορίς που μπλόκαρε εύκολα. Απείλησε ξανά η Αργεντινή στο 8΄, με το σουτ του Ντε Πολ να βρίσκει στο πόδι του Βαράν και να φεύγει κόρνερ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο 17΄ για την Αργεντινή, με τους παίκτες του Σκαλόνι να κλέβουν τη μπάλα έξω από την περιοχή των Γάλλων, ο Μέσι έδωσε δεξιά στον Άλβαρες και μετά το γύρισμα του τελευταίου ο Ντι Μαρία αστόχησε απελπιστικά με το… κακό του πόδι (δεξί).

Η καλύτερη ομάδα στο ξεκίνημα του τελικού ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 23΄. Ο Ντι Μαρία μπήκε στην περιοχή στο 21΄, σπρώχτηκε από τον Ντεμπελέ και ο Μαρτσίνιακ υπέδειξε το πέναλτι, με το οποίο… συμφώνησε και το VAR. Ο Μέσι έστειλε στην άλλη γωνία τον Λιορίς και με το έκτο του γκολ στο Μουντιάλ η Αργεντινή πήρε το προβάδισμα (1-0).

Η κυριαρχία των παικτών της «αλμπισελέστε» ήταν ολοκληρωτική στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι στην κάτοχο του τροπαίου που ήταν πραγματικά (και κατ΄ ανεξήτητο τρόπο)«αόρατη». Οι ποδοσφαιριστές του Σκαλόνι παίζοντας πολύ ψύχραιμα, έκαναν ό,τι ήθελαν στη μεσαία γραμμή με τους Ντε Πολ και Μακ Άλιστερ, ο Μέσι «τάιζε» τον Ντι Μαρία από την αριστερή πτέρυγα κι έτσι όπως κυλούσε το ματς ήταν θέμα χρόνου να έρθει και το δεύτερο γκολ.

Και δεν άργησε να συμβεί αυτό, καθώς στο 36΄ σε μία σεμιναριακού τύπου αντεπίθεση των Αργεντινών και την μπάλα να περνά από τον Μέσι στον Άλβαρες, στη συνέχεια στον Μακ Άλιστερ κι ο τελευταίος με ασίστ… μισό γκολ έδωσε την ευκαιρία στον Ντι Μαρία να «γράψει» το 2-0 και να δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

Βλέποντας την ομάδα του να μην έχει ζωντάνια, ο Ντεσάν έκανε δύο αλλαγές πριν κλείσει το πρώτο μέρος (41΄), με τους Τιράμ και Κόλο Μουανί να παίρνουν τις θέσεις των Ζιρού (σε ηλικία 36 ετών και δύο μηνών έγινε ο τρίτος γηραιότερος μη τερματοφύλακας σε τελικό, πίσω από το Σουηδό επιθετικό, Γκούναρ Γκρεν (37 ετών και 7 μηνών) και τον Βραζιλιάνο μπακ, Νίλτον Σάντος (37 ετών και ενός μήνα) και Ντεμπελέ.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε καθόλου ούτε στο β΄ μέρος. Κι ενώ θα περίμενε κανείς από τη Γαλλία να μπει με δύναμη για να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς, στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης, η Αργεντινή ήταν εκείνη που απειλούσε. Τα σουτ των Άλβαρες και Ντι Μαρία εξουδετέρωσε ο Λιορίς, ενώ στολ 60΄ από μπάσιμο του Ντι Μαρία και ασίστ στον Μέσι, το σουτ του τελευταίου με το δεξί έφυγε άουτ.

Στο 63΄ ο Λιορίς βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Μακ Άλιστερ πριν πλασάρει, ενώ στη μοναδική στιγμή που η Γαλλία έκανε αισθητή την παρουσία της ήταν στο 70ό λεπτό με το σουτ του Μπαπέ από τη γραμμή της περιοχής να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο τελικός «πήρε φωτιά» στο 80΄ με την Γαλλία να μειώνει σε 2-1… από το πουθενά. Ο Κόλο Μουανί μπήκε στην περιοχή, όπου ανατράπηκε από τον Οταμέντι κι ο Μαρτσίνιακ υπέδειξε το καθαρό πέναλτι. Ο «άφαντος» μέχρι τότε, Κιλιάν Μπαπέ, ήταν ψύχραιμος και νίκησε τον Εμιλιάνο Μαρτίνες, που έπεσε στη σωστή γωνία αλλά δεν μπόρεσε ν΄ αποτρέψει το γκολ.

Ένα λεπτό μετά, ο Μέσι έχασε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή από τον Κομάν, εκείνος έδωσε στον Τιράμ, που με πάσα ακριβείας βρήκε τον Μπαπέ στην περιοχή κι ο τελευταίος με βολέ ισοφάρισε, 2-2 (ο άσος της Παρί ΣΖ έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 10 γκολ σε Μουντιάλ).

Η Αργεντινή ήταν σαφώς ανώτερη στο επιπλέον μισάωρο και στο 109΄ αξιοποίησε την υπεροχή της. Ο Λιορίς απέκρουσε το βολέ του Λαουτάρο Μαρτίνες από πλάγια θέση στην περιοχή και ο Μέσι που καραδοκούσε πήρε το «ριμπάουντ» κι έγραψε το 3-2.

Κι όμως, η Γαλλία αποδείχθηκε «εφτάψυχη». Στο 117΄ από το σουτ του Μπαπέ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μοντιέλ κι ο Μαρτσίνιακ υπέδειξε το νέο πέναλτι. Ο σταρ της Παρί ήταν και πάλι εύστοχος και με χατ τρικ ισοφάρισε ξανά σε 3-3.