ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ – ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 20/11

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι με τη Λειψία, όπου γνώρισε την ήττα με 2-1 κι έχασε έδαφος από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Η Ντόρτμουντ ήταν ανύπαρκτη στο πρώτο ημίχρονο και δικαίως βρέθηκε πίσω στο σκορ (29′). Στην επανάληψη, βρήκε την ισοφάριση με τον Ρόις (52′), αλλά οι γηπεδούχοι άξιζαν τη νίκη και την πήραν ανεβάζοντας στροφές στο υπόλοιπο του ματς (68′). Άπό δυο σερί ήττες προέρχονται οι Βεστφαλοί, καλούνται να αντιμετωπίσουν άμεσα αυτή τη «μίνι» αγωνιστική κρίση. Μεσοβδόμαδα, φιλοξενούνται από την Σπόρτινγκ, σε αναμέτρηση που θα κρίνει το μέλλον τους στο UCL. Στα θετικά νέα, η επιστροφή του αριστερού μπακ Ράφαελ Γκερέιρο. Με ερωτηματικό οι Μουκοκό (Α) και Ζαγκαντού (Ε).

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Κόμπελ – Μενιέ, Χούμελς, Ακαντζί, Γκερέιρο – Βίτσελ, Μπραντ, Μπέλιγχαμ – Αζάρ, Ρόις, Μάλεν.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Νέα ήττα για τη Στουτγκάρδη, έχασε με 1-0 από τη 17η Μπίλεφελντ και υποχώρησε στη 16η θέση, μόλις δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Η Αρμίνια, που δεν είχε νίκη στην Μπουντεσλίγκα μέχρι το μεταξύ τους, προηγήθηκε στο πρώτο εικοσάλεπτο (19′) και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Άσχημη περίοδος για τους Σουηβούς, περιμένουν τις επιστροφές των βασικών για να ανακάμψουν. Στο αρχικό σχήμα θα βρεθούν οι Κεμπφ (Α) και Μαυροπάνος (Α), στην αποστολή μετά από καιρό ο σημαντικός Βαμανγκιτουκά (Ε).

Πιθανή ενδεκάδα (3-4-3): Μίλερ – Μαυροπάνος, Αντον, Κεμπφ – Έντο, Κάρατσορ, Μανγκαλά, Σόσα – Φέρστερ, Κουλιμπαλί, Ντίταβι.